خرید شماره مجازی

آموزش ساخت شماره مجازی
خانه / آموزش های رایگان / چگونه می‌توان واحد بیرونی اسپلیت یا کولرگازی را تمیز نگه داشت

چگونه می‌توان واحد بیرونی اسپلیت یا کولرگازی را تمیز نگه داشت

چگونه می‌توان واحد بیرونی اسپلیت یا کولرگازی را تمیز نگه داشت

فرارسیدن فصل بهار به این معناست که زمان آن رسیده‌است سیستم تهویه مطبوع شما برای سردکردن فصل آماده باشد. این سیستم تمام مدت قبل از این در خارج از منزل بوده و به مدت تقریبا یک سال گرد و خاک محیط در اطراف فین جمع شده‌است. تصور کنید بدن شما در کرک پیچیده شده باشد، این پتوی کرک‌دار مانع از حرکت بدن شما می‌شود و بدن شما را بیش از حد گرم می‌کند. وحشتناک به نظر می‌رسد، درست است؟ بسیار خوب، سیستم تهویه مطبوع کولر گازی یا اسپیلت شما هر سال، زمانی که در ذرات برف، برگ‌ها و گرد و غبار پوشانده می‌شود از مبارزه‌ای مشابه گذر می‌کند و این برای شما تولید هزینه خواهد کرد.

مشکلاتی که در نتیجه کندانسور کثیف یا مسدود ایجاد می‌شود

کولر گازی از سه بخش تشکیل شده‌است، کمپرسور، اوپراتور و کندانسور که در داخل هر یک از این سه قسمت گاز فریون در حال گردش است. ویژگی گازهای فریون این است که متراکم و سپس رها م‌شوند و در نتیجه‌ی آن، با جذب گرمای محیط به خود، محیط را خنک می‌کنند. کمپرسور و کندانسور در واحد پمپ حرارتی در فضای بیرونی قرار دارند. فین‌های کندانسور مانند رادیاتور در یک وسیله نقلیه، به سیستم کمک می‌کند گرما را به شکلی موثر پراکنده کند. اصلی‌ترین کار واحد خارجی این است که حرارت مایع جذب شده از هوای واحد داخلی را آزاد کند. فن کندانسور کمک می‌کند جریانی که در کویل‌های بیرونی (که سردکننده درون آن جریان دارد) برای رهاسازی انرژی گرمایی به هوای بیرون، دمیده شود. در صورتی که واحد بیرونی مسدود شده باشد و مانع جریان هوا شود، زمان بیشتری طول می‌کشد که سردکننده گرما را آزاد کند. درست همانطور که بدن شما، در صورتی که یک پتوی کرکی به دور شما پیچیده شده باشد، نمی‌تواند گرما از دست بدهد. در این صورت نه تنها طول می‌کشد تا اسپلیت یا کولرگازی منزل شما را سرد کنند، بلکه انرژی بیشتری به هدر می‌رود و هزینه بیشتری صرف خواهد شد. در صورتی که جریان هوای مناسبی در اطراف کویل‌های کندانسور بیرونی وجود نداشته باشد، کولر بیش از حد گرم شده و از کار می‌افتد، اتفاقی که معمولا در یکی از گرمترین روزهای سال می‌افتد. برای تمیز نگه داشتن و انرژی بهینه کولر خود هرگز سرویس سالانه اسپلیت یا کولر گازی را فراموش نکنید. معمولا تمیزکردن کندانسور جزو خدماتی است که توسط فروشندگان ارائه می‌شود، سعی کنید این جزییات را قبل از برنامه ریزی برای خدمات در نظر بگیرید. زمانی که یک تکنیسین حرفه‌ای این کار را برای شما انجام می‌دهد، برای چند ماه بعد از آن مجبور نیستید آن را تمیز کنید با ین حال خوب است که برخی از این خدمات محافظتی را خودتان شخصا انجام دهید. در اینجا به برخی از کارهایی که خودتان می‌توانید برای محافظت از کولرگازی انجام دهید، اشاره می‌شود.

چطور واحد خارجی یک سیستم تهویه مطبوع را تمیز کنیم

ابزاری که برای این کار نیاز داریم:

  • پاک کننده کویل تهویه مطبوع ( در زمان انتخاب پاک کننده توصیه های شرکت سازنده را بررسی کنید)
  • جارو برقی با سر نرم
  • شیلنگ آب با اسپری
  • لباس کار، دستکش و محافظ چشم

این مراحل را دنبال کنید:

ترموستات را خاموش کنید.

  • رابط الکتریکی ( یک جعبه فلزی) را نزدیک واحد بیرونی که معمولا روی یک دیوار بیرونی قرار دارد،  پیدا کنید.
  • جعبه را باز کنید و سوییچی که اسپلیت را خاموش می کند، پیدا کنید. این ممکن است یک سویئج خروجی یا قطع کننده باشد. به راحتی سوئیچ را به حالت خاموش بچرخانید.
  • از دستکش برای جدا کردن تکه‌های بزرگ آشغال‌ها استفاده کنید.
  • با با استفاده از سر نرم جارو برقی فین‌های کندانسور را پاک کنید و مراقب باشید هیچ کدام از فین‌ها خم نشوند.
  • از اسپری شیلنگ آب برای تمیز کردن آشغال‌های روی واحد بیرونی ( چمن، برگ و …) استفاده کنید.
  • اسپری واحد بیرونی با پاک‌کننده کویل: 10 یا 15 دقیقه صبر کنید که اسپری با گرد و خاک روی کویل ترکیب شود، سپس با استفاده از شیلنگ مواد پاک کننده را تمیز کنید.

این کار را حداقل سالی یک بار انجام دهید. زمان ایده‌آل آن یک بار در بهار و یک بار در تابستان است.

تمیز کردن واحد بیرونی اسپلیت و کولر گازی تنها یک نمونه از کارهای بسیاری است که برای حفظ مصرف بهینه انرژی باید انجام شود. آشنا شدن با سایر این کارها نیز می‌تواند به شما برای مراقبت از سیستم تهویه مطبوع منزلتان کمک نماید.

 

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

مطلب پیشنهادی

برنامه ضبط مکالمات تلفنی

دانلود call Recorder برنامه ضبط مکالمات تلفنی

ضبط مکالمه 2 طرفه گوشی سامسونگ Call Recorder یکی از بهترین برنامه های ضبط مکالمات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *